Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Probuzení spící zmocněnkyně

21. 11. 2012 21:57:32
Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková v aktuálním vydání týdeníku Insider překročila své hranice a odhodlala se k neobyčejnému kroku veřejně vystoupit proti připravovaným škrtům ve státní správě. Překvapivě jde o kritiku likvidace Sekce pro lidská práva, kterou zmocněnkyně řídí, nikoliv, jak by se mohlo zdát, o systémovější kritiku bezmyšlenkovitých škrtů v celé veřejné sféře. Dle jejích slov má dojít k zachování pozice zmocněnkyně pro lidská práva, nicméně ke zrušení jejího aparátu a tím pádem k faktickému znehybnění této funkce. Co již zmocněnkyně nedodala, je fakt, že proces likvidace Sekce pro lidská práva započal jejím nástupem a tento výše zmiňovaný krok je pouze tragickou tečkou, kterou ale současná zmocněnkyně připustila a dovolila.

Funkce zmocněnce pro lidská práva vznikla v roce 1998. Tehdy vláda ČSSD do této funkce jmenovala Petra Uhla, který nejen že jí dal náplň, ale zároveň pracně vystavěl úřad, kterému se dnes říká Sekce pro lidská práva. Na tomto základě stavěli všichni další zmocněnci – Jan Jařab, Svatopluk Karásek i Jan Litomiský – a zásluhou Strany zelených se pozice zmocněnce změnila na pozici ministra pro lidská práva a byla obsazena Džamilou Stehlíkovou a následně Michaelem Kocábem. Současná zmocněnkyně tedy mohla a měla navazovat na úspěchy a práci její předchůdců. Agenda zmocněnce/ministra pro lidská práva je agendou nevděčnou a nelehkou. Je to agenda, která je veřejností zatracována a kolegy ministry často podceňována v závalu „důležitějších“ agend, které mají na stole. Z mého pohledu je to funkce podstatná a nezastupitelná, protože je jakýmsi lakmusovým papírkem toho, jak budou na vládní návrhy reagovat lidé. Je hlasem lidu, jehož úkolem je chránit ty nejslabší přímo na vládní úrovni. Nastavuje vládě zrcadlo. Tuto funkci považuji za nesmírně důležitou a potřebnou, nevyžaduje aparát stovek lidí, ale potřebujeme v ní osobnost, která se nebude bát postavit ministrům ani premiérovi, která bude mít jejich přirozený respekt, kterému budou naslouchat. A tady možná je zakopaný pes.

Premiér Nečas si na pozici zmocněnkyně vybral, jak sám řekl, „úředníka“. Bohužel si vybral úřednici nezdatnou, která dopustila, že jí během dvou let vládnutí snížili rozpočet o polovinu, zejména v části dotačních programů, kterými zmocněnci podporovali občanský sektor v důležitých oblastech, v nichž chybělo financování. Úřednici, která dopustila, že jí z úřadu odešla bez náhrady řada odborníků se znalostmi a zkušenostmi. Úřednici, která, ač přijatá na základě usnesení celé vlády, si nechává kádrovat své projevy aparátem premiéra, a těch pár podnětů, které vládě předkládá upravuje na základě toho, co řeknou premiérovi poradci. Úřednici, jejíž účast na vládě je sporadická, a tudíž její hlas není slyšet. A především si vybral úřednici, která nenaplňuje své základní poslání. Tím je předkládání podnětů do vlády, kterými upozorňuje na porušování lidských práv u nás a zlepšuje postavení práv jednotlivců i skupin v naší zemi. Stačí se podívat na prostou statistiku zmocněnkyní předložených podnětů do vlády a porovnat to s počtem a především obsahem podnětů, které předkládali její předchůdci. Co víc, zmocněnkyně si nechala omezit vliv na poradní orgány vlády, které u předchozích zmocněnců/ministrů byly v jejich působnosti a tím razantně omezila spolupráci s občanskou společností.

Od začátku jsem byl hlasitým kritikem této agonie lidských práv u nás. Jsem přesvědčen o tom, že česká vláda potřebuje dobrého, silného a respektovaného zmocněnce/ministra pro lidská práva – odráží to pozici, přístup společnosti a situaci demokracie v naší zemi. Reálným důsledkem navrhovaných škrtů, o kterých se rozhoduje zítra, bude rozdělení ucelené agendy do různých resortů, které se nebudou mít čas ani energii touto agendou zabývat. Proto i tato faktická likvidace Sekce lidských práv je tragédií, a je pravděpodobné, že již nevstane z popela. Rozhodně nesouhlasím s interpretací, že je to blesk z čistého nebe. Kdo se v oblasti a tématy lidských práv zabývá a pohybuje delší dobu dobře ví, že je to důsledek (ne)činnosti současné zmocněnkyně Moniky Šimůnkové, že je to důsledek toho, že si tato vláda na pozici zmocněnce/kyně pro lidská práva vybrala úřednici, nikoliv osobnost a je to možná promyšlený krok premiéra Nečase jak tuto agendu na dobro pohřbít bez křiku a vřavy.

Autor: Czeslaw Walek | středa 21.11.2012 21:57 | karma článku: 15.31 | přečteno: 1360x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Verbální diarea

Taky máte pocit že takzvaný informační šum přešel v ohlušující rachot? Všichni mluví a nic nesdělují, nikdo nikoho neposlouchá, a když už něco zaslechneme tak tomu stejně většinou neporozumíme-většina lidí se už ani chápat nesnaží

18.8.2017 v 19:56 | Karma článku: 6.65 | Přečteno: 163 | Diskuse

Milan Šupa

O ženách a mužích dneška a o jejich devalvaci smyslu pro mravnost

Běda tomu, z koho pohoršení pochází! Je nanejvýš smutné, že právě touto větou třeba začít, pokud se chceme vyjádřit k působení ženy současnosti.

18.8.2017 v 15:15 | Karma článku: 12.28 | Přečteno: 502 | Diskuse

Martina Studzinská

Turíst? Zachvátčik?

O návštěvě naší metropole z pohledu jednoho ruského turisty. Nebo dobyvatele? Odpoví si už každý podle svého.

18.8.2017 v 14:29 | Karma článku: 16.45 | Přečteno: 627 | Diskuse

Pavel Nitka

Jak jsem potkal maminu aneb Není nad mateřskou lásku

Vždyť to přece každý ví. Malé dítě lásku své matky potřebuje jako Babiš advokáta, o tom se snad se mnou nebude nikdo přít. A jednu takovouhle milující maminu jsem včera potkal...

18.8.2017 v 13:02 | Karma článku: 24.27 | Přečteno: 747 | Diskuse

Libuse Palkova

Když vám život dá šach mat

Život je složitý a nikdo z nás neví co mu osud přinese-můžete se snažit sebevíc, plánovat, usilovat o dosažení svých cílů, vyhýbat se všem úskalím a přesto se někdy stane něco. co vám zboří celý svět...Nikdy neříkejte nikdy

18.8.2017 v 11:49 | Karma článku: 12.89 | Přečteno: 878 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2073
v současné době jsem ředitelem Otevřené společnosti, o.p.s. a předsedou Prague Pride, o.s. V minulosti jsem pracoval v Sekci pro lidská práva nejdřív jako ředitel sekretariátu Rady vlády pro záležitosti romské komunity a následně jako náměstek ministra pro lidská práva a ředitel Sekce pro lidská práva.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.