Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

sKarty, zmocněnkyně, Břeclav, Klaus, Smetana, ženy nebo Dalajlama

1. 01. 2013 20:30:00
Vláda ve svém prohlášení považuje respekt k lidským právům za úhelný kámen, na kterém stojí naše společnost. Tak se podívejme, jak tuto deklaraci v roce 2012 naplňovala.

1. Hranice svobody slova v České republice

V roce 2012 nám byla dána jasná hranice, kdy můžeme mluvit a kdy bychom měli raději mlčet, jinak úřady zakročí. Tuto hranici netvoří, jak by se někomu mohlo zdát, podněcování k nenávisti vůči Romům, gayům a lesbám, Židům nebo jiným skupinám, ale... poškozování majetku. A vlastně v zemi, kde je prezidentem Václav Klaus, takto definovaná hranice nemůže nikoho překvapit. Letos byli uvězněni dva Romanové – Týc a Smetana –, oba formálně za poškozování cizího majetku, oba reálně za svůj projev. Naopak za své výroky nenese odpovědnost Adam Bartoš, který ve svém článku návodně popsal, jak zakročit proti účastníkům Prague Pride (tento návod byl citován na webových stránkách extrémní pravice a 7 lidí bylo policií zadrženo z důvodu použití násilí proti účastníkům festivalu). Za své výroky také nenesou odpovědnost novináři, kteří stáli na začátku protiromských demonstrací v Břeclavi s hesly jako „Cikáni, to jste posrali“.

2. Rule of law podle Václava Klause

Senát letos vyzval prezidenta, aby bezodkladně dokončil ratifikaci vzniku Evropského stabilizačního mechanismu. Ratifikační proces dělá Václavu Klausovi problém od začátku prezidentování – i Ústavní soud mu musel připomenout, jak má dělat svoji práci. Klaus např. několik let brzdil ratifikační proces u Dodatkového protokolu k Evropské sociální chartě nebo zdržoval ratifikační proces u Statutu Mezinárodního trestního soudu. Z tohoto pohledu nebyl rok 2012 ničím výjimečný, jelikož však Václav Klaus za pár dnů končí, je asi dobré si připomenout, jak kvůli jeho činům je jeden ze základních principů demokracie – rule of law – podkopán a zpochybněn. Nejde jenom o nedokončení ratifikačního procesu, ale také o nenaplňování rozhodnutí soudů (jak tomu bylo mimo jiné v případě soudního čekatele Petra Langera).

3. (Ne)svobodný přístup k informacím

Rok 2012 nám přinesl návrh novely zákona o svobodném přístupu k informacím, kterou vláda pyšnící se protikorupční nálepkou značně ztěžuje občanům přístup k informacím – například k těm o platech vysokých státních úředníků.

4. Česko proti ženám

I v roce 2012 byla vláda konzistentně protigenderová. Letos např. odmítla jakoukoliv diskuzi na téma genderových kvót ve vedení velkých firem – návrh, se kterým přišla Evropská komisařka Viviane Reding. Proč by to neudělala, když se za ni v této věci postaví 99% českých firem a více než polovina společnosti? Je překvapující, jak krátkozraká vláda v oblasti genderu je. Už i NERV (jediný vládní poradní orgán, který současná vláda bere vážně) navrhl několik opatření, která by umožnila ženám lépe sladit profesní a rodinný život, a posunul celou debatu z roviny trapně ideologické do roviny praktické a ekonomické. Zůstává otázka, čeho se ti naši vládní chlapci bojí?

5. Návrat k státním donucovacím metodám

Jak jinak by se daly nazvat sKarty nebo veřejná služba? Přes deklarovanou připravenost vykonávat politiku v zájmu občanů této země, vláda ve svém reformním zápalu na lidi, pro které správu země vykonává, jednoduše zapomněla.

6. Rušení zmocněnkyně

Rok 2012 nám přinesl zprávu, že bude zrušena Sekce pro lidská práva při Úřadu vlády. Bohužel při letmém pohledu na výsledky činnosti zmocněnkyně pro lidská práva v roce 2012, kterou tato změna zasáhne nejvíc, lze reformisty na Úřadu vlády částečně pochopit, nicméně nelze s nimi souhlasit.

7. Děti do rodin

Na závěr jedna dobrá zpráva: vláda se rozhodla zatočit s jedním z nejhorších pohrobků komunistické čtyřicetiletky – kojeneckými ústavy/dětskými domovy. Navrhla reformu, která bude upřednostňovat pěstouny a rodiny před institucemi. Prezident den před silvestrem zákon podepsal, i když se mu do toho nechtělo a původně jej vetoval.

P. S.: V tomto kontextu je asi zajímavé si připomenout slavnou premiérovu řeč z Brna, ve které zásadně odmítá „módní politické projevy, jako je podpora ruské skupiny Pussy Riot nebo podporu dalajlamy“. Tuto řeč je nezbytné řádně zanalyzovat :-)

Autor: Czeslaw Walek | úterý 1.1.2013 20:30 | karma článku: 9.98 | přečteno: 840x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Děti jsou jak prdy – máš rád jen ty svoje

Tak tohle moudro jsem zaslechla docela nedávno a donutilo mě přemýšlet. Přemýšlet i o tom jak ve vlastních, byť nevychovaných dětech, uctíváme kult dítěte a považujeme naše nevychované potomky za dokonalost samu sebe...

23.6.2017 v 20:20 | Karma článku: 14.27 | Přečteno: 348 | Diskuse

Karel Trčálek

Zemanova svině

Nominativ, svině, svině. Genitiv, svině, sviň / sviní. Dativ, svini, sviním. Akuzativ, svini, svině. Vokativ, svině, svině. Lokál, svini, sviních. Instrumentál, sviní, sviněmi ...

23.6.2017 v 18:32 | Karma článku: 20.35 | Přečteno: 1071 | Diskuse

Milan Radek

Uctivý služebníček Macron poslušně hlásí že už těm neposlušným državám vynadal

Mutti mu přece jasně řekla že má těm vidlákům odvedle vynadat, aby už začali poslouchat, a on bez odmluv splnil rozkaz. Mutti přece nebude na vlastní ústa říkat to co může říkat on za ní. Marine Le Pen měla pravdu že ve Francii

23.6.2017 v 18:10 | Karma článku: 38.40 | Přečteno: 1461 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč reaguji na články jiných blogerů? Protože jsem parazit!

Blog je, alespoň pro mě, především hra. Může-li jistá „ekonomka“ či jistí blogeři své lži a svou propagandu více či méně podařeně prezentovat jako odhalování „skutečné“ pravdy, pak si já můžu z jejich lhaní dělat legraci

23.6.2017 v 16:37 | Karma článku: 13.90 | Přečteno: 361 | Diskuse

Milan Šupa

Otevřená konfrontace s negativním názorem čtenáře

"Pane blogere, já osobně patřím k lidem s duchovním zaměřením, ale mnohé Vaše příspěvky vnímám jen jako samu negaci. Proto Vaše jednostranné názory ("co je špatné") většinou už ani nečtu.

23.6.2017 v 15:15 | Karma článku: 8.30 | Přečteno: 345 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2072
v současné době jsem ředitelem Otevřené společnosti, o.p.s. a předsedou Prague Pride, o.s. V minulosti jsem pracoval v Sekci pro lidská práva nejdřív jako ředitel sekretariátu Rady vlády pro záležitosti romské komunity a následně jako náměstek ministra pro lidská práva a ředitel Sekce pro lidská práva.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.