Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

sKarty, zmocněnkyně, Břeclav, Klaus, Smetana, ženy nebo Dalajlama

1. 01. 2013 20:30:00
Vláda ve svém prohlášení považuje respekt k lidským právům za úhelný kámen, na kterém stojí naše společnost. Tak se podívejme, jak tuto deklaraci v roce 2012 naplňovala.

1. Hranice svobody slova v České republice

V roce 2012 nám byla dána jasná hranice, kdy můžeme mluvit a kdy bychom měli raději mlčet, jinak úřady zakročí. Tuto hranici netvoří, jak by se někomu mohlo zdát, podněcování k nenávisti vůči Romům, gayům a lesbám, Židům nebo jiným skupinám, ale... poškozování majetku. A vlastně v zemi, kde je prezidentem Václav Klaus, takto definovaná hranice nemůže nikoho překvapit. Letos byli uvězněni dva Romanové – Týc a Smetana –, oba formálně za poškozování cizího majetku, oba reálně za svůj projev. Naopak za své výroky nenese odpovědnost Adam Bartoš, který ve svém článku návodně popsal, jak zakročit proti účastníkům Prague Pride (tento návod byl citován na webových stránkách extrémní pravice a 7 lidí bylo policií zadrženo z důvodu použití násilí proti účastníkům festivalu). Za své výroky také nenesou odpovědnost novináři, kteří stáli na začátku protiromských demonstrací v Břeclavi s hesly jako „Cikáni, to jste posrali“.

2. Rule of law podle Václava Klause

Senát letos vyzval prezidenta, aby bezodkladně dokončil ratifikaci vzniku Evropského stabilizačního mechanismu. Ratifikační proces dělá Václavu Klausovi problém od začátku prezidentování – i Ústavní soud mu musel připomenout, jak má dělat svoji práci. Klaus např. několik let brzdil ratifikační proces u Dodatkového protokolu k Evropské sociální chartě nebo zdržoval ratifikační proces u Statutu Mezinárodního trestního soudu. Z tohoto pohledu nebyl rok 2012 ničím výjimečný, jelikož však Václav Klaus za pár dnů končí, je asi dobré si připomenout, jak kvůli jeho činům je jeden ze základních principů demokracie – rule of law – podkopán a zpochybněn. Nejde jenom o nedokončení ratifikačního procesu, ale také o nenaplňování rozhodnutí soudů (jak tomu bylo mimo jiné v případě soudního čekatele Petra Langera).

3. (Ne)svobodný přístup k informacím

Rok 2012 nám přinesl návrh novely zákona o svobodném přístupu k informacím, kterou vláda pyšnící se protikorupční nálepkou značně ztěžuje občanům přístup k informacím – například k těm o platech vysokých státních úředníků.

4. Česko proti ženám

I v roce 2012 byla vláda konzistentně protigenderová. Letos např. odmítla jakoukoliv diskuzi na téma genderových kvót ve vedení velkých firem – návrh, se kterým přišla Evropská komisařka Viviane Reding. Proč by to neudělala, když se za ni v této věci postaví 99% českých firem a více než polovina společnosti? Je překvapující, jak krátkozraká vláda v oblasti genderu je. Už i NERV (jediný vládní poradní orgán, který současná vláda bere vážně) navrhl několik opatření, která by umožnila ženám lépe sladit profesní a rodinný život, a posunul celou debatu z roviny trapně ideologické do roviny praktické a ekonomické. Zůstává otázka, čeho se ti naši vládní chlapci bojí?

5. Návrat k státním donucovacím metodám

Jak jinak by se daly nazvat sKarty nebo veřejná služba? Přes deklarovanou připravenost vykonávat politiku v zájmu občanů této země, vláda ve svém reformním zápalu na lidi, pro které správu země vykonává, jednoduše zapomněla.

6. Rušení zmocněnkyně

Rok 2012 nám přinesl zprávu, že bude zrušena Sekce pro lidská práva při Úřadu vlády. Bohužel při letmém pohledu na výsledky činnosti zmocněnkyně pro lidská práva v roce 2012, kterou tato změna zasáhne nejvíc, lze reformisty na Úřadu vlády částečně pochopit, nicméně nelze s nimi souhlasit.

7. Děti do rodin

Na závěr jedna dobrá zpráva: vláda se rozhodla zatočit s jedním z nejhorších pohrobků komunistické čtyřicetiletky – kojeneckými ústavy/dětskými domovy. Navrhla reformu, která bude upřednostňovat pěstouny a rodiny před institucemi. Prezident den před silvestrem zákon podepsal, i když se mu do toho nechtělo a původně jej vetoval.

P. S.: V tomto kontextu je asi zajímavé si připomenout slavnou premiérovu řeč z Brna, ve které zásadně odmítá „módní politické projevy, jako je podpora ruské skupiny Pussy Riot nebo podporu dalajlamy“. Tuto řeč je nezbytné řádně zanalyzovat :-)

Autor: Czeslaw Walek | úterý 1.1.2013 20:30 | karma článku: 9.98 | přečteno: 840x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Verbální diarea

Taky máte pocit že takzvaný informační šum přešel v ohlušující rachot? Všichni mluví a nic nesdělují, nikdo nikoho neposlouchá, a když už něco zaslechneme tak tomu stejně většinou neporozumíme-většina lidí se už ani chápat nesnaží

18.8.2017 v 19:56 | Karma článku: 6.65 | Přečteno: 163 | Diskuse

Milan Šupa

O ženách a mužích dneška a o jejich devalvaci smyslu pro mravnost

Běda tomu, z koho pohoršení pochází! Je nanejvýš smutné, že právě touto větou třeba začít, pokud se chceme vyjádřit k působení ženy současnosti.

18.8.2017 v 15:15 | Karma článku: 12.28 | Přečteno: 502 | Diskuse

Martina Studzinská

Turíst? Zachvátčik?

O návštěvě naší metropole z pohledu jednoho ruského turisty. Nebo dobyvatele? Odpoví si už každý podle svého.

18.8.2017 v 14:29 | Karma článku: 16.45 | Přečteno: 627 | Diskuse

Pavel Nitka

Jak jsem potkal maminu aneb Není nad mateřskou lásku

Vždyť to přece každý ví. Malé dítě lásku své matky potřebuje jako Babiš advokáta, o tom se snad se mnou nebude nikdo přít. A jednu takovouhle milující maminu jsem včera potkal...

18.8.2017 v 13:02 | Karma článku: 24.41 | Přečteno: 747 | Diskuse

Libuse Palkova

Když vám život dá šach mat

Život je složitý a nikdo z nás neví co mu osud přinese-můžete se snažit sebevíc, plánovat, usilovat o dosažení svých cílů, vyhýbat se všem úskalím a přesto se někdy stane něco. co vám zboří celý svět...Nikdy neříkejte nikdy

18.8.2017 v 11:49 | Karma článku: 12.89 | Přečteno: 878 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2073
v současné době jsem ředitelem Otevřené společnosti, o.p.s. a předsedou Prague Pride, o.s. V minulosti jsem pracoval v Sekci pro lidská práva nejdřív jako ředitel sekretariátu Rady vlády pro záležitosti romské komunity a následně jako náměstek ministra pro lidská práva a ředitel Sekce pro lidská práva.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.