Czeslaw Walek

Probuzení spící zmocněnkyně

21. 11. 2012 21:57:32
Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková v aktuálním vydání týdeníku Insider překročila své hranice a odhodlala se k neobyčejnému kroku veřejně vystoupit proti připravovaným škrtům ve státní správě. Překvapivě jde o kritiku likvidace Sekce pro lidská práva, kterou zmocněnkyně řídí, nikoliv, jak by se mohlo zdát, o systémovější kritiku bezmyšlenkovitých škrtů v celé veřejné sféře. Dle jejích slov má dojít k zachování pozice zmocněnkyně pro lidská práva, nicméně ke zrušení jejího aparátu a tím pádem k faktickému znehybnění této funkce. Co již zmocněnkyně nedodala, je fakt, že proces likvidace Sekce pro lidská práva započal jejím nástupem a tento výše zmiňovaný krok je pouze tragickou tečkou, kterou ale současná zmocněnkyně připustila a dovolila.

Funkce zmocněnce pro lidská práva vznikla v roce 1998. Tehdy vláda ČSSD do této funkce jmenovala Petra Uhla, který nejen že jí dal náplň, ale zároveň pracně vystavěl úřad, kterému se dnes říká Sekce pro lidská práva. Na tomto základě stavěli všichni další zmocněnci – Jan Jařab, Svatopluk Karásek i Jan Litomiský – a zásluhou Strany zelených se pozice zmocněnce změnila na pozici ministra pro lidská práva a byla obsazena Džamilou Stehlíkovou a následně Michaelem Kocábem. Současná zmocněnkyně tedy mohla a měla navazovat na úspěchy a práci její předchůdců. Agenda zmocněnce/ministra pro lidská práva je agendou nevděčnou a nelehkou. Je to agenda, která je veřejností zatracována a kolegy ministry často podceňována v závalu „důležitějších“ agend, které mají na stole. Z mého pohledu je to funkce podstatná a nezastupitelná, protože je jakýmsi lakmusovým papírkem toho, jak budou na vládní návrhy reagovat lidé. Je hlasem lidu, jehož úkolem je chránit ty nejslabší přímo na vládní úrovni. Nastavuje vládě zrcadlo. Tuto funkci považuji za nesmírně důležitou a potřebnou, nevyžaduje aparát stovek lidí, ale potřebujeme v ní osobnost, která se nebude bát postavit ministrům ani premiérovi, která bude mít jejich přirozený respekt, kterému budou naslouchat. A tady možná je zakopaný pes.

Premiér Nečas si na pozici zmocněnkyně vybral, jak sám řekl, „úředníka“. Bohužel si vybral úřednici nezdatnou, která dopustila, že jí během dvou let vládnutí snížili rozpočet o polovinu, zejména v části dotačních programů, kterými zmocněnci podporovali občanský sektor v důležitých oblastech, v nichž chybělo financování. Úřednici, která dopustila, že jí z úřadu odešla bez náhrady řada odborníků se znalostmi a zkušenostmi. Úřednici, která, ač přijatá na základě usnesení celé vlády, si nechává kádrovat své projevy aparátem premiéra, a těch pár podnětů, které vládě předkládá upravuje na základě toho, co řeknou premiérovi poradci. Úřednici, jejíž účast na vládě je sporadická, a tudíž její hlas není slyšet. A především si vybral úřednici, která nenaplňuje své základní poslání. Tím je předkládání podnětů do vlády, kterými upozorňuje na porušování lidských práv u nás a zlepšuje postavení práv jednotlivců i skupin v naší zemi. Stačí se podívat na prostou statistiku zmocněnkyní předložených podnětů do vlády a porovnat to s počtem a především obsahem podnětů, které předkládali její předchůdci. Co víc, zmocněnkyně si nechala omezit vliv na poradní orgány vlády, které u předchozích zmocněnců/ministrů byly v jejich působnosti a tím razantně omezila spolupráci s občanskou společností.

Od začátku jsem byl hlasitým kritikem této agonie lidských práv u nás. Jsem přesvědčen o tom, že česká vláda potřebuje dobrého, silného a respektovaného zmocněnce/ministra pro lidská práva – odráží to pozici, přístup společnosti a situaci demokracie v naší zemi. Reálným důsledkem navrhovaných škrtů, o kterých se rozhoduje zítra, bude rozdělení ucelené agendy do různých resortů, které se nebudou mít čas ani energii touto agendou zabývat. Proto i tato faktická likvidace Sekce lidských práv je tragédií, a je pravděpodobné, že již nevstane z popela. Rozhodně nesouhlasím s interpretací, že je to blesk z čistého nebe. Kdo se v oblasti a tématy lidských práv zabývá a pohybuje delší dobu dobře ví, že je to důsledek (ne)činnosti současné zmocněnkyně Moniky Šimůnkové, že je to důsledek toho, že si tato vláda na pozici zmocněnce/kyně pro lidská práva vybrala úřednici, nikoliv osobnost a je to možná promyšlený krok premiéra Nečase jak tuto agendu na dobro pohřbít bez křiku a vřavy.

Autor: Czeslaw Walek | karma: 15.57 | přečteno: 1365 ×
Poslední články autora