Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otevřená společnost je již 15 let otvírákem české společnosti

12. 03. 2014 19:40:00
Časopis the Economist se minulý týden pozastavoval nad funkčností demokracie v 21. století – není něco s demokracií špatně, když v roce 2013 je podle Freedom House globální svoboda na ústupu? A není se třeba dívat pouze do zahraničí – Turecko, Rusko, Venezuela nebo Uganda – kde všude jsou právě teď individuální práva osob brutálně pošlapávaná. I v naší domovině máme často pocit pachuti, když sledujeme působení současného prezidenta a pokusy o interpretaci ústavy v jeho prospěch, na pomalý ústup tradičních politických stran před populisticky laděnými rychlokvaškami nebo na stále silnou roli lobbistů a podnikatelského polosvěta na rozhodování veřejných institucí. Dnes a denně se dočítáme ve zprávách věci, o kterých máme pocit, že do vyspělé demokracie nepatří.

Patří tedy už Česká republika mezi vyspělé demokracie? Stačí 25 let na to, abychom si tak mohli říkat? Jsou naše instituce již natolik silné a otevřené a práva jednotlivců dostatečně chráněná? Je svoboda slova nebo shromažďování dostatečně ctěna? Vždyť i tam, kde demokratický systém mají po staletí, je současný trend omezování práv jednotlivců na úkor moci státu někdy až zarážející.

Na tyto otázky již 15 let hledá odpovědi Otevřená společnost, která vznikla proto, aby po období totality pomohla zavést principy demokracie do státní a veřejné správy, ale také aby demokratické principy, jako je například respekt vůči menšinám, propagovala v české společnosti. Zdálo by se, že dvacet pět let po revoluci by mělo být poslání naší organizace završeno. Opak je však pravdou. Ač to z mých úst vypadá jako pud sebezáchovy, jsem hluboce přesvědčen o dvou věcech - demokracie není pro lidi přirozeným systémem, je na ní nutné kontinuálně pracovat a stále ji propagovat, jinak se stočíme na cestu například maďarské společnosti, která v posledních letech postupně ustupuje od svých nabytých svobod. A za druhé, stavění demokracie a demokratických institucí je zdlouhavějším procesem, než jsme si možná před čtvrt stoletím byli schopni připustit. Proto si myslím, že poslání naší organizace nebude nikdy dovršeno – vždy bude existovat hrozba, že nějaký politik/politička, politická strana nebo skupina občanů se bude snažit omámit demokratický systém a utlačit oprávněnou sílu jednotlivce nebo menšiny. A vždy bude existovat potřeba institucí, které jsou hlídacím psem demokracie, a v případě jejího ohrožení začnou bít na poplach.

Za uplynulých patnáct let se Otevřená společnost ve svých tématech vyprofilovala jako nezávislý expert, schopný nabízet a produkovat relevantní data a doporučení, potřebná pro změnu. Stali jsme se leaderem v oblasti svobodného přístupu k informacím nebo v oblasti policejní práce jako služby veřejnosti. Naším tématem je také genderová rovnost, v současnosti pomáháme romským organizacím s podáváním komplikovaných projektů do evropských strukturálních fondů. Nově začínáme propojovat naše témata s chápáním veřejného prostoru jako agory svobodných občanů. A toto téma také propojí tematické bloky připravovaného barcampu, kterým oslavíme 15. výročí od našeho založení. Berte tento text jako osobní pozvání. Budu věřit, že se k nám 24. května přidáte a nejenom s námi to patnáctileté výročí oslavíte, ale především se zúčastníte akce, která - to už mohu říci - bude i díky vám jednou z vrcholných událostí jarní sezony.

Autor: Czeslaw Walek | středa 12.3.2014 19:40 | karma článku: 6.52 | přečteno: 389x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Most mezi námi

S Mistry na retro výstavě ve Slunečnici

Nezahálíme, jedeme naplno! V Domově seniorů Nová slunečnice se konala retro výstava Střípky našich životů III. Pro tuto příležitost jsme si připravili program, tentokrát v duchu poezie a francouzského šansonu.

22.10.2017 v 18:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Renata Šindelářová

Co bych si počala bez svého telefonu

Každý den ho nutně potřebuju. Je to můj budík, kalendář, foťák, hodinky, závaží v kabelce, podložka pod vrklavou židli, dobrá výmluva z trapného hovoru, moje mapa, můj jízdní řád i krácení dlouhé chvíle ve vlaku.

22.10.2017 v 15:49 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 116 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Jaký bude další vývoj po volbách?

Volby dopadly tak, jak nikdo nečekal. Někteří sice tvrdí, že ano, ale to jsou jen takové pobitevně generálské řeči. Asi se dalo předpokládat vítězství ANO, ale že za sebou povleče ocas osmi slabých, a ještě slabších stran, to ne...

22.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 10.11 | Přečteno: 359 | Diskuse

Martin Faltýn

Jak jsem tedy volil?

Onen kamarád z předchozího článku se ze mne včera pro změnu pokusil vymámit informaci, koho že jsem nevolil. Pořídil stejnou. A můj názor na výsledky voleb?

22.10.2017 v 12:14 | Karma článku: 16.42 | Přečteno: 953 | Diskuse

Jana Slaninová

Umění uklidnit bestii

Pozvánka na návštěvu venkovského domku byla moc příjemná. Bílá fasáda, červená střecha. Okna zřejmě do dvora, protože v průčelí byla pouze těžká velká dubová vrata. Majitelka otevřela a za ní se v tmavém vchodu skrývalo "cosi".

22.10.2017 v 12:12 | Karma článku: 10.03 | Přečteno: 330 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2074
v současné době jsem ředitelem Otevřené společnosti, o.p.s. a předsedou Prague Pride, o.s. V minulosti jsem pracoval v Sekci pro lidská práva nejdřív jako ředitel sekretariátu Rady vlády pro záležitosti romské komunity a následně jako náměstek ministra pro lidská práva a ředitel Sekce pro lidská práva.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.